Alkoholizm już od ładnych paru lat uznawany jest za poważną jednostkę chorobową. chorób, które są nieuleczalne.

Alkoholizm od ładnych już paru lat uważany jest za groźną chorobę. Można bez wahania wpisać go w bardzo szeroki wachlarz chorób związanych z uzależnieniem, które wyłącznie przy pomocy specjalistycznej terapii udaje się pokonać. Przy czym tutaj należy podkreślić, że pokonanie tej choroby nie oznacza jej wyleczenia.

Choroba alkoholowa należy bowiem do tej grupy chorób, które nie są możliwe do całkowitego wyleczenia. Oznacza to, że uzależnionym od alkoholu zostaje się na całe życie. Jednak życie to może przebiec całkiem inaczej. Uzależnienie wcale nie musi go determinować. Ażeby jednak tak się stało, niezbędna jest kompleksowa opieka nad osobą uzależnioną. Jeżeli ktoś chce przezwyciężyć uzależnienie, wspaniałym miejscem dla niego jest specjalistyczna klinika leczenie w której ma rzeczywiście charakter złożony. Pobyt w tego typu miejscu gwarantuje 1-szy i główny warunek skutecznego leczenia – całkowite wyeliminowanie alkoholu. Osoba chora musi też przejść detoks. Detoks jest niezbędne, nie tylko i wyłącznie do prawidłowej oceny stanu fizycznego osoby chorej, ale również do uświadomienia jej, jak mocno choroba zakorzeniona jest w jej psychice. Bo de facto walka o przezwyciężenie choroby toczy się w jej głowie. I to właśnie dlatego aspekt psychologiczny uzależnienia od alkoholu jest tak istotny. Klinika leczenie alkoholizmu w każdym przypadku wymaga wielkiego zaangażowania pacjenta. Jeżeli ktoś nie chce się leczyć, jeżeli już nie posiada w sobie woli walki, trudno oczekiwać postępów.

Lekarze wiedząc o tym w pierwszej kolejności pracują nad podejściem swoich pacjentów. Tych, którzy nie są zmotywowani, starają się bardziej zaangażować. Tych jednakże, którzy pragną walczyć, wspierają w wzmacnianiu tej determinacji. Kiedy widzą, że determinacja jest, że pacjent bardzo chce podjąć walkę, przechodzą dalej. Podczas kolejnego etapu terapii starają się dotrzeć do źródła problemu. Bo sam alkoholizm nim nie jest. On jest efektem. Motyw, który zachęcił ich pacjenta do nadmiernego picia, leży zawsze gdzieś poza nim. I to jego sprecyzowanie jest wtedy priorytetem. Dopiero poznanie przyczyny, umożliwia przejść do kolejnych etapów. To z pewnością wymaga czasu. Ale warto go wygospodarować, by wreszcie oswobodzić się od demona w głowie, który spowodował, że pacjent jest w takiej a nie innej sytuacji. A gdy to się uda, możemy przejść do kolejnego etapu. Celem tego etapu jest nauczenie osoby chorej, jak powinna sobie poradzić w stresujących chwilach. Dlaczego? Ponieważ szczególnie podczas takich chwil powraca wielka ochota sięgnięcia po używkę. Ponadto nasz pacjent uczy się również odmawiania alkoholu ludziom trzecim a także zrozumienia, iż nawet jego nieduża ilość może spowodować nawrót choroby.

Psychologiczny aspekt leczenia uzależnienia od alkoholu jest bardzo ważny. Można nawet stwierdzić, że nie ma efektywnej terapii, bez współpracy z psychologiem. Leczenie farmakologiczne, jak najbardziej potrafi też dać wyśmienite rezultaty, ale powinno być ono pracą z psychologiem uzupełnione.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *