Granit stosowany jest w produkcji nagrobków a także pomników.

Kamieniarstwo jest jednym z działów rzemiosła, które z każdą dekadą coraz bardziej się rozwija, ponieważ istnieje zapotrzebowanie na produkty kamieniarskie. Nic nie wskazuje na to, iż miałoby być inaczej, dlatego że obserwujemy ciągłe zapotrzebowanie np na pomniki a także nagrobki. Kamieniarstwo istniało od dosyć dawna oraz służyło również do innych celów niż służy nam dzisiaj. Jedno jedynie je łączy to znaczy to, że kamienne bloki należy najpierw wydobyć a następnie poddać je odpowiedniej obróbce.

Obecnie wydobyte skalne bloki są cięte na płyty o różnej grubości w zależności od ich wykorzystania. W kolejnym etapie są polerowane aby uzyskać odpowiedni stopień połysku. Dopiero wtedy wycinane są z nich konkretne elementy, w których jeszcze raz poleruje się powierzchnie zewnętrzne a także obrzeża. Kamieniarstwo, to nie tylko i wyłącznie nagrobki a także pomniki, ale też przeróżne elementy budowlane, jakie też tworzone są z różnego rodzaju kamienia. Jeśli chodzi o materiał na nagrobki Mława, to są one częstokroć wyrabiane ze skał magmowych, lub metamorficznych.

Najbardziej pospolitą skałą magmową jest z pewnością granit. Znajdziemy go na całym świecie częściach świata. W naszym kraju też występuje koło Krakowa, na Górnym Śląsku i w Tatrach. Granit wykorzystywany jest np. w produkcji pomników oraz nagrobków. Jest też stosowany w budowlance, lecz zdarza się to znacznie rzadziej, dlatego że w budowlance zazwyczaj wykorzystuje się skały osadowe. Granit jest kwaśną, głębinową i jedno krystaliczną skałą , która jest zbudowana z kwarcu, plagioklazu, skalenia potasowego a także biotytu. Granit może mieć różnorodne kolory, jak szary, jasnoszary, zielony, ciemnoszary, biały, czerwony, a także mieć różnorodne odcienie różu. W kamieniarstwie granit jest bardzo łatwym do obróbki kruszcem. W dodatku części , które są zrobione z granitu są wytrzymałe oraz pięknie się prezentują. To z tego powodu poza pomnikami a także nagrobkami stosuje się go coraz częściej w budownictwie. Z granitu w budownictwie powstają elementy dekoracyjne, płyty okładzinowe i jeszcze mnóstwo innych części. Dziś zawód kamieniarza nie jest już tak ciężką pracą, jak wieki temu.

Obecnie postęp w dziedzinie technologii doprowadził do tego, że tą pracę w ogromnym stopniu ułatwiają maszyny a także różnorodne urządzenia, które bardzo pomagają wiercić, rzeźbić, wycinać, polerować, czy szlifować. Jednakże ludzka siła i ludzkie ręce w każdej sytuacji jest niezastąpiona. Dlatego też osoby pragnące pracować w tym zawodzie powinny odznaczać się bardzo dobrym zdrowiem i dużym zasobem fizycznej siły. Poza tym, jak w każdym zawodzie, tak także i tu potrzeba odpowiedniego podejścia do pracy a także dokładności, gdyż tylko taki zakład, który wytwarza wspaniałe a także funkcjonalne elementy, czy konstrukcje ma szansę na przetrwanie i rozwój. Dzisiaj na terenie RP na tym rynku także istnieje bardzo duża konkurencja i zakład musi być konkurencyjnym pod każdym względem, aby utrzymać się w tym biznesie.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *